- Hirdetés -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Hoka Skyward X 2 teszt: azt hittem, semmi értelme ennek a cipőnek – nagyot tévedtem

Több száz futócipő tesztelése után nem emlékszem, hogy csalódtam-e valaha ekkorát egy cipőben pozitív irányban. A specifikáció és az adatok alapján én nem igazán értettem ezt a cipőt. 46 mm magas középtalp, karbonlemezzel, 312 grammal. Gyors futáshoz nehéz, de akkor miért van benne karbonlemez? Alacsony intenzitású, hosszú futáshoz a karbonlemez miatt túl merev és drága.

Aztán elmentem benne futni, és minden korábbi gondolatom ment a kukába.

A Hoka új modellje a hosszú futások kényelmét és a dinamikusabb mozgást próbálja ötvözni – Kép: Cipoteszt.hu

Technológia

A recept ismerős: felül egy fejlett, puha, dinamikus, könnyű hab, alul egy kicsit keményebb hab, ami javítja a stabilitást, növeli az ütéscsillapítást, és a kettő között egy (karbon)lemez. Csakhogy ezt a receptet nem a maximálisan párnázott futócipőknél, hanem a versenyfelkészítő vagy gyors edzésekre való futócipőknél használják, amelyek könnyűek is, mint például a Hoka Mach X 3, Asics Magic Speed 5, Puma Deviate Nitro 4, Adidas Adizero Boston 13 vagy Nike Zoom Fly 6. Talán csak a Brooks Hyperion Max 3 az, ami súlyban is egyezik, és hasonló a setup.

Ezt olvastad már?

A futócipőt nem elég felpróbálni – így találd meg a neked való modellt a Nyúlcipőbolt Tesztcenterrel

A futócipő kiválasztása soha nem egyszerű feladat, mégis kulcsfontosságú a stabil teljesítmény és a sérülésmegelőzés szempontjából. Hogyan találhatod meg azt a modellt, amely valóban működik a hosszú futásokon, tempós edzéseken és versenyeken is? A válasz…

Tovább olvasom

De teljesen más irányból jön ez a cipő, és vállaltan egy gyors futócipő, a Hyperion Elite párnázottabb változata. A maximálisan párnázott, hosszú, alacsony intenzitású futócipők receptjében sem a fejlett hab, sem a karbonlemez nincs benne.

A Skyward X 2 felső habrétege egy PEBA hab. A PEBA habok közel 10 éve, a Nike Vaporfly 4% futócipővel robbantak be a futócipőpiacra, ahol akkor zömében EVA habok voltak csak. A PEBA habok könnyebbek, nagyobb az energiavisszaadási képességük, puhábbak, nem süppedősek, jól tűrik a hideget, de drágák, és nem olyan tartósak, mint az EVA habok. Ma már többféle PEBA hab van, és gyakorlatilag az összes márka használja, de kezdetben csak a versenyzésre szánt cipőkbe tették őket.

Egy prémium futócipőnél az apró részletek is sokat számíthatnak – Kép: Cipoteszt.hu

A PEBA habok fejlesztésében nagy verseny van a márkák között, mindenki tartósabb, olcsóbb formulát próbál kifejleszteni, hogy mindennapos edzésekre való futócipőkbe is bele tudják tenni. Így ma már különböznek egymástól a PEBA habok attól függően, hogy az alap habhoz képest milyen cél érdekében változtatják őket (tartósság, stabilitás, költségek).

Érdemes a Skyward X 2 karbonlemezét is kivesézni. Tulajdonképpen ez nem egy lemez, hanem inkább egy váz. Nem egy teljes, összefüggő merev lapként működik, mint egy versenycipőben. Inkább egy szerkezeti elem, amely a magas és széles PEBA + szuperkritikus EVA középtalpat összefogja, vezeti és stabilizálja. Nem egy lapos szerkezet, hanem felfelé is domborodó, ívelt (konvex) formája van, amely kisimul terhelésnél, és visszarugózik, mint egy laprugó.

Ezt olvastad már?

Az ultrafutás ott kezdődik, amikor már késő visszalépni – irány az Ultra Tisza-tó

Kisétáltam a kedvenc kis újpesti kifőzdémbe ebédet venni. Imádok a nénikhez járni, és bár Vérhasnak hívjuk a helyet, még soha semmi bajom nem volt, a túlevést leszámítva. Ahogy álltam ott, és tátott szájjal csodáltam a…

Tovább olvasom

Talp

A középtalp monumentális méretekkel rendelkezik, még úgy is, hogy az előző változathoz képest alacsonyabb lett. 46 mm magas a saroknál, és az alacsony, 5 mm-es dropnak köszönhetően elöl is magas, 41 mm-es a középtalp. A nagy magassághoz nagy szélesség is párosul elöl és hátul is.

A középtalp kialakítása alapvetően meghatározza, hogyan érezzük futás közben a cipőt – Kép: Cipoteszt.hu

A középtalpnak három rétege van. Legfelül egy PEBA hab van, alul egy szuperkritikus EVA hab, a kettő között pedig egy hajlított karbonváz található. A PEBA hab puhaságát az első belelépésnél érezni lehetett. Nem süppedősen puha, inkább rugalmasnak mondható, és nagyon kényelmes. Az első futásomnál megdöbbentem, mert egyáltalán nem éreztem nehéznek a cipőt, és sokkal dinamikusabb, mint gondoltam. A három réteg együtt nagyon dobál, könnyű benne elrugaszkodni. Nem robbanékony, de a könnyű elrugaszkodásnak köszönhetően

kevesebb erőt kell kifejteni, így sokkal kitartóbb tudsz lenni.

A merevsége nagyon érződik, aminek vannak pozitív és számomra negatív hatásai is. Pozitív, hogy emiatt stabil, és nagyon jól vezeti a lábat. A merevsége miatt nem laposodik ki a középtalp görbülete, így gyorsak az átmenetek, szinte magától átlendít. Az én lábfejem viszont hosszabb távon kevésbé bírja a merevséget. Futás közben ebből nem éreztem semmit, de másnap igen: fájt egy kicsit a lábfejem.

A modern futócipők fejlesztése egyre inkább a kényelem, a stabilitás és a hatékonyság egyensúlyáról szól – Kép: Cipoteszt.hu

Nem csak a karbonváz miatt merevebb a középtalpa, hanem a magassága és a szélessége miatt is. Nem sokkal alacsonyabb és szélesebb a Bondi 9, és ha nem is ennyire merev, de az átlagosnál merevebb, és ugyanez mondható el az összes magas és széles középtalpról.

A stabilitása nem csak a merevségéből adódik, hanem a középtalp nagy szélességének is köszönhető, valamint annak, hogy magasan ráhajlik a középtalp a felsőrészre. Egy mély vályúban ül a lábad, így nem mozdul el, nem dől jobbra-balra. Ez a Hoka Active Footframe technológiája.

Ahogy teltek a kilométerek az első futásomnál a cipőben, egyre tisztább lett a kép is, és a kezdeti szkepticizmusom kilométerről kilométerre illant el. Bennem úgy fogalmazódott meg, hogy ez a cipő egy Bondi Pro vagy egy Mach X 3 prémium, amiben gyorsabb hosszú futásokat lehet csinálni. Bondi Pro, mert hasonló a magasságuk, mindkettőben van szuperkritikus EVA hab.

Karbonlemez és maximális párnázás egy cipőben? A Skyward X 2 új irányt képvisel – Kép: Cipoteszt.hu

Ha a Bondi lassú a hosszú futásaidon, a Skyward X 2-vel gyorsabb leszel, igaz, egy kis kényelemről le kell mondanod (ideértve a merevséget is). És Mach X 3 prémium, mert kényelmesebb, mint a Mach X 3, de ugyanúgy karbonlemez van benne, ugyanúgy PEBA réteg van benne, csak szélesebb, stabilabb, jobb az ütéscsillapítása, viszont 12 grammal nehezebb a Mach X 3-nál (az én 42 2/3-as méretemben).

Felsőrész

A Skyward X 2 felsőrésze egy prémium jacquard hálós anyagból készül, azaz a megerősítések nem plusz rétegként jelennek meg, hanem az egyetlen réteg szövési sűrűsége és vastagsága változik annak függvényében, hogy mennyire kell tartania vagy szellőznie. A hálós anyag puha, kellemes tapintású, nagyon kényelmes. A nyelve vékony, zónázva párnázott, kellően széles, talán lehetne hosszabb.

Meglepődtem, hogy nincs rögzítve a nyelv.

Egy ilyen prémium cipőnél elvárnám, pláne, hogy az ilyen vékony nyelvek könnyebben mozdulnak el, bár a Skyward X 2-vel nem volt ilyen tapasztalatom. A sarokgallér nagyon merev, közepesen párnázott, jól körbeöleli a lábfejet. Szerintem erősen javasolt a legfelső fűzőlyuk használata. Nem azért, mert nem fog jól a sarokrész, hanem azért, mert vastag és merev a középtalp. A lábfejed hajlik elrugaszkodásnál, a Skyward X 2 viszont nem, így könnyebben kilépsz belőle, ha nincs jól rögzítve a lábfejed. A cipő hosszában méretre illeszkedik. A felsőrésze az átlagosnál kicsit keskenyebb annak ellenére, hogy a talpa széles, de lehet belőle széles változatot is kapni.

A futócipő-technológia folyamatosan változik, és egyre több különleges megoldással találkozunk – Kép: Cipoteszt.hu

Külsőtalp

Két különböző gumikeverékből készül a Hoka Skyward X 2 külsőtalpa. Hátul, a saroknál egy nagyobb kopásállóságú, keményebb gumikeverék van, ami érthető, hiszen a legtöbben itt koptatják el a leggyorsabban a külsőtalpat. Elöl egy tapadósabb, lágyabb gumi van, hiszen elrugaszkodásnál, irányváltásoknál leginkább itt van szükség jobb tapadásra. A külsőtalp tagolt, de nagy felületen fedi le a középtalpat.

A merevség szempontjából ennek itt nincs sok jelentősége, ennél nem lehetne merevebb a középtalp, viszont ezzel megspórolnak pár grammot a cipő súlyából. Bár a középtalpban van, mégis ide tartozik, hogy van egy nagy kivágás a cipő alján, amin szépen látszik is a karbonváz. Ezzel a kivágással szintén spórolnak pár grammot, illetve jobban támaszt a cipő mindkét oldalra ezzel a megoldással. Egy hátránya van ennek a kivágásnak: könnyen beleragadhat akár egy nagyobb kavics is, érdemes ezeket elkerülni, hacsak nem akarsz valami indokot arra, hogy megállhass.

Ezt olvastad már?

Futballistákból maratonisták: a korábbi világbajnokságok sztárjai, akik a stoplist futócipőre cserélték

Június 11. és július 19. között a világ ismét focilázban ég, a legjobb játékosok pedig meccsenként akár 10–12 kilométert is futnak a focipályán. De mi történik akkor, amikor a futballisták nem állnak meg a 90…

Tovább olvasom

Tapasztalatok

Ahogy kivettem a dobozból a Hoka Skyward X 2-t, rögtön mérlegre tettem, mert a specifikációban jelzett 312 grammhoz képest sokkal könnyebbnek éreztem. Igazam volt: 278 gramm. A hivatalos súlyadatokat 43 1/3-os, 44-es méretben szokta megadni a Hoka, tehát nagyobban, mint az én méretem, de ez még ezzel számolva is nagy különbség. A következő meglepetés az volt, amikor autóba ültem, hogy elmenjek forgatni a cipőről. Hátrébb kellett állítani az ülést, mert a magas középtalp miatt túl közel voltak a pedálok.

312 gramm a hivatalos adat, de a tesztelt méretben jóval könnyebbnek bizonyult – Kép: Cipoteszt.hu

Az első futásomon már a kezdő pár lépés után is éreztem, hogy ez nagyon más, mint amire számítottam. Dobál, pattog, lehet benne tempózni. Nem robbanékony, és nem ebben fogok időrekordokat dönteni, de kitartóan lehet benne tempósan futni. Hozza a karbonlemezes érzést: merev és pattog, de nem olyan hangos, mint a karbonlemezes cipők. Erősen vezeti a lábat, nagyon gyorsak az átgördülések, és nagyokat lehet benne szökkenni.

A tesztcipőket mindig kipróbálom egész napos viseletre is, a Skyward X 2 nem erre való, ahhoz túl merev, estére éreztem a lábamon. Sportemberként nem használok liftet, ez nálam alapszabály, így a Skyward X 2-t is kipróbáltam lépcsőn felfelé ezen az egész napos használaton. Gyorsan feldobott a harmadik emeletre, 3-4 lépcsőfokot ugráltam benne, különösebb megerőltetés nélkül. Őszintén

nagy kedvenc lett, pedig nem értettem a cipő koncepcióját.

Csak azt sajnálom, hogy ennyire merev. Kijöhetne már a Hoka egy olyan PEBA habos futócipővel, amiben nincs lemez, és nem ilyen magas. A konkurens márkák nagy sikereket értek el ilyen futócipőkkel. Például a Mach 8 lehetne ilyen, szerintem nagyot menne…

A futócipő tökéletes választás lehet az Ultra Tisza-tó versenyére is, hiszen a hosszú távokon nyújtott kényelem és dinamika akár egyéni csúcsod megdöntésében is segíthet.

A Hoka Skyward X 2 teszt a Nyúlcipőbolt támogatásával készült. 

Futás, pánik, búvárkodás és a komfortzóna teljes elengedése, ez a hét, amire mindig emlékezni fogok

Eljöttünk felfogni a felfoghatatlant. Megcsodálni a Vörös-tengert, és a saját szemünkkel látni mindazt, amiért egészen sokáig egyiptológusnak készültem. Nem hívnám nyaralásnak,...

Télen, hóban az alapozás közepén is lehet versenyezni, a Tihany Trail pedig igazán jó kihívás volt felmérni a formát

Szeretek pár versenyt az alapozás időszakában is beiktatni az edzéstervbe, annak ellenére, hogy ilyenkor még nem vagyok csúcsformában, mentálisan viszont sokat...

Minden futó teljesítménye megérdemli a reflektorfényt

Egy nagy futóversenyen minden rajtszám mögött saját történet áll. Van, aki az első félmaratonjára készül, más az egyéni csúcsát szeretné megdönteni,...
- Hirdetés -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

További cikkek

TrailTour 2026: Készen állsz életed legjobb futóévére?

A legtöbb futóverseny egyetlen napig tart, miközben hónapokon át...

Nyáron futnál a kutyáddal? Sokkal jobban kell ismerned, mint gondolnád

Bár a kutyák ideális „futóideje” ősztől tavaszig tart, ha...

Darecation: így nyaralnak a futók – és még fizetnek is érte, hogy szenvedjenek

Vége a semmittevős nyaralásoknak, sőt, már az aktív kikapcsolódás...

Futni kezdtem, könyv lett belőle – pedig csak azt hittem, hogy futnitanulok

„Szerintem csinálj egy külön oldalt, mert nagyon rossz olvasni,...
- Hirdetés -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img