- Hirdetés -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Fagyos időben, viharos szélben Velencei-tó-körrel zártuk az óévet a Szilveszteri Pezsgőfutáson

A Velencei-tónál a futók minden évben egy komoly hagyományokkal bíró eseménnyel, a Szilveszteri Pezsgőfutással búcsúztatják az évet, melyet legutóbb már 39. alkalommal rendeztek meg. A versenyen 4,5, 12 és 29 km-es távok közül választhatnak az indulók, ráadásul a legutóbbi maga a Velencei-tó kör. Az esemény népszerűségét jól mutatja, hogy a létszámlimit minden évben betelik, pedig a szervezők évről évre növelik a limitet, 2025-ben több mint 1000 ember állt rajthoz valamelyik távon.

A Szilveszteri Pezsgőfutás az első versenyek között szerepel, ahol több mint 15 évvel ezelőtt kezdő futóként rajthoz álltam, ezért külön helyet foglal el a szívemben. Persze akkor még más rendezte a versenyt, az útvonal is más volt, például egyáltalán nem volt Velencei-tó kör táv sem. Párszor rajthoz álltam ezen a versenyen, de kimaradt egy évtized, és 2024-ben tértem újra vissza a rendezvényre indulóként, egyből egy tókörrel. Az új szervezés színvonala nem igazán ragadott meg, de a verseny hangulata és a sok ismerős miatt jó emlékkel gondoltam rá vissza, ezért úgy döntöttem, hogy 2025 utolsó napján is a Velencei-tó körül fogok futni. Természetesen ezúttal is időben kellett nevezni, mert a helyek a versenyre gyorsan fogytak az év vége közeledtével.

Az esemény rajtközpontjának évek óta egy jól bejáratott, régi-új helyszín, a VVSI agárdi sporttelepe ad otthont, ahol megtalálható minden infrastruktúra, ami egy futóversenyhez kellhet. Mivel a Velencei-tó kör 9 órakor rajtolt, ezért megcéloztuk a 8 órás érkezést, hogy biztosan legyen időnk mindenre. Kicsit (nagyon) alábecsültük a rajtszámátvételhez szükséges időt, ugyanis amikor odaértünk, éppen még az épületben volt a sor vége, de később már bőven az épületen kívül várakoztak az emberek. Egyszerre több száz ember állt sorba a rajtszámért.

Szervezői oldalról elbukott a rajtszámátvétel

Elég csak visszagondolni a Budai Trailre, ahol nem sokkal kevesebb futó indult el, mint itt, és maximum 2 percet kellett sorba állni a rajtszámért. Szerencsére volt, aki előrébb állt a sorban, és átvette a rajtszámomat, különben lehet, soha nem rajtoltam volna el. Pont annyi időm maradt, hogy átvegyem a cipőm és feltűzzem a rajtszámomat, és már futottam is a rajtba. Pár percet csúszott a rajt a lassú rajtszámátvétel miatt, de végül elrajtoltunk.

0 fok alatti hőmérséklet és viharos szél fogadott minket

Az időjárás ezen a szilveszteren nem volt a futók barátja, 0 fok alatti hőmérséklet és viharos szél fogadott minket. Mire elrajtoltunk, már nem éreztem a Mizuno Neo Zen cipőmben a lábujjaimat, szerencsére egy „könnyed” 10 km alatt sikerült őket kiolvasztani. Agárdról Dinnyés felé rajtoltunk el a kerékpárúton, ahol oldalszélben tettük meg az első pár kilométert, ahol sikerült tartani a 4:45 körüli tempót, majd a Dinnyés–Pákozd szakaszon majdnem végig szemből fújt a szél. Itt tapasztalt bringásként kerestem a szélárnyékot más futók mögött, sokat lehetett így spórolni, bár lehet, nem kellett volna ugyanazt a tempót futni, mint oldalszélben.

Előzetesen nem terveztem, de úgy adódott, hogy egy csapattársammal futottunk együtt nagyon sokáig, csak Pákozdon hagytam el kicsit, de az Arborétumnál utolért, és onnantól újra együtt haladtunk. Egyébként előző évben ezen a szakaszon durván jeges volt az út, most pedig megúsztuk száraz aszfalttal. Megállapodtunk abban, hogy nem fogjuk már annyira nyomni, mert ő sérült, én meg nem haladok úgy, mint szeretnék (lehet, előző héten nem kellett volna 120 km-t futni többségében terepen?), visszavesszünk 5 perc környékére.

Beszélgetve gyorsan teltek a kilométerek

Így jobb volt, mint egyedül csak a tempóra koncentrálva futni. Velencén egy rövid szakasz erejéig megtapasztaltuk, hogy milyen a hátszél, de ezen a napon sajnos szinte csak oldalszélben és szembeszélben volt részünk.

Fotó: Szilveszteri Pezsgőfutás és Velencei-tó kör

Valahol Velence végén, a 23. km körül váltunk el újra, itt csapattársam mondta, hogy nyugodtan hagyjam ott, mert ő sokat fog lassulni. Innentől kicsit gyorsultam, de a parti oldal-szembeszél nem volt a kedvencem. Örültem, hogy külső rétegként egy szélkabátot választottam a versenyre, mert az erős szélben átizzadva biztosan nagyon fáztam volna. És az előző évi versenyen kapott fejpánt is jó szolgálatot tett. Közben megcsodáltam a frissítőpontként kitett nagy ballonokat. „Vajon milyen hideg lehet bennük a víz? Még jó, hogy a Salomon Adv Skin 5 futómellényemmel és tartállyal vágtam neki a távnak.”

A végére még egy kis versenyzés is sikerült

Visszaelőztem pár embert, és még egy nagyobb sprint is volt a célvonal előtt, egy 12 km-en induló futó ellen. Biztos nem fárasztottam volna magam, ha tudom, hogy nem egy távon indultunk. Végül 2:23:13-mal értem be a célba a 43. helyen, ami összességében nem túl jó idő, de nem is egyéni csúcsot jöttem futni ebben az időben.

Gyors átöltözés után következett a verseny legjobb része, a forró tea és a zsíros kenyér, na meg a beszélgetések és az eredményhirdetés. Az ismerősök közül sokan dobogóra álltak, plusz barátnőm is bezsebelt a tókörön egy abszolút 3. helyet, amiért kapott egy pezsgőfutásos téli sapkát, ami végül nálam kötött ki.

Így már tényleg megérte benevezni.

Idén elindulok újra? Jó kérdés. A verseny hangulata tényleg jó, és ha túl tudom magam tenni a szervezési problémákon (nevezés, rajtszámátvétel, útvonalbiztosítás), akkor biztosan ott leszek.

Eredmények:
https://korido.hu/?2025Pezsgofutas_result

 

Minden futó teljesítménye megérdemli a reflektorfényt

Egy nagy futóversenyen minden rajtszám mögött saját történet áll. Van, aki az első félmaratonjára készül, más az egyéni csúcsát szeretné megdönteni,...

Rekordjelentkezések, csökkenő esélyek: így lett üzlet a maratoni futásból – de vajon jól van ez így?

Rekordot jelentő, több mint 1,3 millió jelentkezés érkezett a jövő évi London Marathon-ra. A szervezők 1 338 554 indulási kérelmet regisztráltak...

A legtöbb kezdő futó itt hibázik, a cipőválasztás többet számít mint gondolnád

A tökéletes futócipő kiválasztása soha nem egyszerű döntés, mégis kulcskérdés a stabil teljesítmény és a sérülésmegelőzés szempontjából. Hogyan találhatod meg azt...
- Hirdetés -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

További cikkek

Nem verseny volt, mégis közel 300 futót mozgatott meg a Szent Iván-éji futás

A közösségi futás sokkal többről szólhat, mint a megtett...

Top 5 futócipő, amely sneakerikonná vált

A legtöbb sneakerrajongó nem is tudja, hogy kedvenc cipői...

TrailTour 2026: Készen állsz életed legjobb futóévére?

A legtöbb futóverseny egyetlen napig tart, miközben hónapokon át...

Nyáron futnál a kutyáddal? Sokkal jobban kell ismerned, mint gondolnád

Bár a kutyák ideális „futóideje” ősztől tavaszig tart, ha...
- Hirdetés -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img